Jakim sposobem pozostać architektem drogowym?

Zawód projektanta należy do grupy profesji ekskluzywnych i docenianych. W ogromnym stopniu wpisuje się w paletę zawodów artystycznych. Dlatego również studia architektoniczne są zawsze oblegane i o jedno miejsce ubiega się kilkoro kandydatów. Liczba kandydatów na jedno miejsce zależy również od uczelni, najwięcej chętnych mają z reguły politechniki : warszawska, wrocławska, gdańska.

Żeby pozostać architektem wypada posiadać zdolności plastyczne, wyobraźnie przestrzenną, pomysłowość twórczą, niemniej jednak także absolutnie praktyczne umiejętności związane z naukami fizycznymi oraz matematyką.

Dzieła architektoniczne powstają jednakże nie tylko za sprawą pracy inżynierów architektów. Identycznie rozległą, jak architekci, rolę do odegrania mają wykonawcy, a w takim razie budowlańcy, jacy zajmują się rozmaitymi ważnymi sprawami, jak compacted clay liner. Edukowanie w tym zawodzie odbywa się na rozmaitych poziomach. Wolno podjąć studia wyższe na kierunku budownictwo lądowe, które prowadzone jest na uczelniach technicznych. Tak zwany średni personel budowlany rekrutuje się spośród absolwentów techników budowlanych oraz szkół zawodowych.

Ostatnimi czasy na rynku budowlanym dostrzegalny jest problem z tego typu pracownikami. Wypływa on z faktu eliminacji dużej grupy szkół zawodowych oraz techników. Robotnikiem budowlanym może być właściwie każdy chętny, też bez kwalifikacji, natomiast zawód murarza, tynkarza czy cieśli budowlanego wymaga już posiadania dobrych, i to nie małych, zdolności.